Jak správně nahrávat podcast?
Podcast je jednou z nejpopulárnějších forem seberealizace tohoto desetiletí. Po kvalitních podcastech je dnes velký hlad a pokud máte co předat, byla by škoda právě tuhle variantu z úvah vynechat. Jak ale podcast správně nahrávat?
Filosofie vašeho podcastu
Tak o čem to bude? Kolik vás bude? jakou to bude mít formu? Jaký účel?
Sám poslouchám podcasty na denní bázi, čímž jsem nemohl vypozorovat různé formy tohoto pořadu. Jiný podcast si pustím po ránu u snídaně, jiný při řízení auta nebo v městské dopravě a jiný večer před spaním, abych konečně „zabral“ 😂
Pojďme se napřed zamyslet o tom, jak chceme na naše diváky působit a jakou formu má váš podcast vlastně mít. A vymysleme spolu strategii, která přinese vašim divákům peckovej podcast na stříbrnym podnose.
Nahrávací prostředí
Klíčová otázka – s videem nebo bez? Vizuál pro vás na základě této informace může být při výběru vhodného nahrávacího prostoru naprosto zásadní. Kvalitní zvuk si pak žádá místnost, ve které nebudou vznikat nepříjemné dozvuky, a to hlavně ty krátké a hlasité („koupelnové“).
Nabízí se navštívit pár pro vás dostupných lokací a… prostě si tam trochu popovídat. S vycvičeným sluchem budu po pár větách vědět, jestli je to prostředí pro nahrávání vhodné, případně co můžeme pro lepší zvuk vašeho podcastu udělat.
Záznam podcastu
Kolik mikrofonů? Mikrofony dynamické nebo kondenzátorové? Jak je správně umístit? S pop-filtrem nebo bez? Jakou zvolit vzorkovací frekvenci? Jak velký headroom?
Správná volba mikrofonu zásadně definuje barvu hlasu a akustický vliv okolí. Správné umístění a nastavení mikrofonů pak vedle už zmíněné barvy hlasu například hlasitost sykavek, absenci nepříjemných zvukových jevů jako je funění, „zahuhlanost“, či různé formy zkreslení (peaking, kvantizační šum,…).
Postprodukce na míru
Jak to správně sestříhat? Chceme, aby podcast působil přirozeně, nebo má být sestříhaný tak, aby působil maximálně energicky?
Pojďme spolu zpracovat materiál přesně tak, jak si to představujete. S absencí zbytečných lupanců v místech střihu. S absencí rušivých elementů v pásmech, kde lidský hlas ani nemá co porovnávat. S vyladěným ekvalizérem, kompresorem a limiterem. Zkrátka aby váš podcast mohl těm ostatním i po zvukové stránce s přehledem konkurovat.
Znělka, podkladová hudba a zvukové efekty
Každý podcast musí zajímavě začít a skončit. Vytvoření znělky na míru proto určitě není na škodu. Některé podcasty jsou v průběhu surovější, jiné obsahují celou řadu doprovodné hudby a zvukových efektů, které napomáhají vytvoření té správné atmosféry. Pověste mi o vaší představě, abychom mohli vaši vizi proměnit v produkt, o který na podcastové scéně opravdu bude zájem 🙂